Oblečenie pre deti: Čo sa dnes nosí a v ktorých farbách im to bude najviac pristane?

Obliekanie je neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás. Má nielen praktickú, ale aj estetickú funkciu. Prostredníctvom odevu možno vyjadriť emócie, spoločenský status i pracovné zaradenie. A ako sú na tom deti? Ako pre ne vyberáme oblečenie?

Ako ružová cukrová bábika

Zatiaľ čo na svet prichádza bábätko nahé, vzápätí je vybavené svojím prvým odevom. Môže to byť len plienka, do ktorej je zavinuté. Ale už aj v pôrodnici sa deti obliekajú do erárnych dupačiek a dojčenských košieľok. Doma potom na nich čaká detské oblečenie, ktoré im podľa svojho vkusu vybrala ich mamička. Tým najmenším je celkom jedno, čo majú na sebe, pretože prednostný záujem majú o jedlo a svet okolo seba. Niektorým deťom to vydrží celkom dlho, zatiaľ čo iné si už v svojom útlom veku radi určujú, čo si oblečú.

Najmä dievčatka sú veľké parádnice. Ich najobľúbenejšou farbou je ružová, aspoň do určitej doby. A tak majú ružové dievčenské šaty, ružové pančucháče, ružové spodné prádlo, ružovú čiapku aj šál, kabát a vo výsledku potom vyzerajú ako malá sladká ružová torta. Postupom času je však zjavný odklon od tejto typickej dievčenskej farby aj k iným odtieňom a v dievčenskom šatníku sa potom objavuje fialové, žlté, červené, modré alebo čierne oblečenie.

Chlapci obvykle nie sú v odevoch vyberaví a nosia to, čo im rodičia kúpia. Tí volia veľmi často modrú alebo zelenú farbu, obľúbená je aj hnedá a červená.

Aj takéto tričká alebo košele môžu vášmu dieťaťu sedieť

Puma
Puma teamPACER GK LS Jersey Jr 140
18,69 €
Sanasport.sk
Skladom
Detail produktu
4F
Dievčenské tričko Jr HJL22-JTSD006 27M - 4F 122 cm
8,58 €
Luxusnabielizen.sk
Skladom
Detail produktu
Pieces KIDS
Pieces KIDS Blúzka Alfrida 17131885 Čierna Regular Fit
31,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu
Jack&Jones Junior
Jack&Jones Junior Tričko 12237411 Zelená Regular Fit
14,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu

Detské oblečenie a jeho nezávadnosť

Oblečenie pre deti zvyčajne musí spĺňať normami dané bezpečnostné pravidlá, ktorými sa výrobcovia riadia. Možno ste si všimli, že detské mikiny, bundy alebo kabáty zvyčajne nemajú šnúrky na sťahovanie, čo je jeden z mnohých požiadaviek. Dôraz je kladený tiež na nezávadnosť materiálov. Tým najlepším pre malé deti je 100 % bavlna. Nedráždi pokožku, dobre saje pot, a je preto základným materiálom pre výrobu dojčenského oblečenia. Pri stopercentnej bavlne často rodičia zostanú aj v neskoršom veku, najmä v prípade ak ich dieťa trpí napríklad atopickým ekzémom alebo inou formou alergie.

Ako sa vyznať v detských veľkostiach

Keď kupujete nové oblečenie pre deti, je potrebné ho vyberať s ohľadom na veľkostné tabuľky. Detské veľkosti sú udávané buď v centimetroch alebo vo veku dieťaťa. Platí to pre výber odevov aj pri obuvi. Pri oblečení sa riadime výškou dieťaťa a u topánok dĺžkou stielky čiže dĺžkou ich chodidla. Najmenšia detská veľkosť odevov začína na čísle 50. Je určená pre dojčatá do dĺžky 50 cm a veku približne 1 mesiaca. Pretože nie každé dieťa je v určitom veku rovnako vysoké ako jeho vrstovníci, je najlepším vodidlom pri výbere oblečenia práve jeho výška.

U topánok pre dbáme na to, aby mali aj potrebnú rezervu - pol centimetra. Je dôležitý pre to, aby detské chodidlo nebolo v obuvi stiesnené. Rodičia majú často tendenciu kupovať radšej o dve čísla väčšie topánky, čo nie je práve najlepším riešením. Je pravda, že deťom noha rastie veľmi rýchlo, ale vo väčších topánkach sa im horšie chodí, chôdza je menej stabilná, topánky sa môžu tiež vyzúvať, a to nie je príjemné. Platí to pre výber detských tenisiek aj detských papúč do škôlky alebo školy. Detskú veľkosť obuvi zistíte ľahko, keď zmeriate dĺžku chodidla a k nej pripočítate rezervu.

Vyberte pre vaše dieťa mikinu alebo tepláky správnej veľkosti

ADIDAS
Detská mikina Fleece Full-Zip Hoody Jr. IC5008 - ADIDAS 152 cm
54,46 €
Luxusnabielizen.sk
Skladom
Detail produktu
LEGO Wear
LEGO Wear Fleecová mikina 11010413 Modrá Regular Fit
43,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu
Tommy Hilfiger
Tommy Hilfiger Mikina KB0KB08628 S Tmavomodrá Regular Fit
83,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu
Gant
MIKINA GANT SHIELD HOODIE šedá 158/164
89,90 €
Gant.sk
Skladom
Detail produktu

Ako správne obliecť dieťa podľa počasia

Pravidlom pri obliekaní detí je vrstvenie. Je lepšie dieťaťu dať o vrstvu viac, ktorú je možné v prípade potreby dať preč, než aby dieťa prechladlo, pretože nebolo dostatočne oblečené. Platí tiež, že dieťa by malo mať o jednu vrstvu viac ako dospelý. Ale záleží na konkrétnom dieťati. Niektoré sú viac horkokrvné a stačí im mať na sebe menej oblečenia.

Rodičia často posudzujú to, či je jej potomkom chladno, podľa studených rúk. To ale nie je najlepšie meradlo. Vhodnejšie je siahnuť na zátylok. Ak je teplý, značí to, že je dieťaťu tak akurát, a nie je potrebné pridávať ďalšiu vrstvu odevov. Prílišným obliekaním deti môžu byť potom deti viac citlivé na chlad. Platí to aj pre oblečenie na doma a na spanie. Pod detské pyžamo už tiež nie je nutné dávať ešte ďalšiu vrstvu, ak máte doma pomerne teplo. Niečo iné je to v chladnom byte, kde teplota sotva vystúpi na minimálne požadovaných 20 °C. Sú deti, ktoré dokonca odmietajú nosiť detské papuče, a radšej chodia po byte boso.

Vyberáme detské plavky

Čo sa detských plaviek týka, na výber je hneď niekoľko možností - možno voliť jednodielne aj dvojdielne. Chlapci sa budú najlepšie cítiť v širších šortkách. Pre zábavu vo vode sú vhodné najmä jednodielne dievčenské plavky, ktoré na tele lepšie držia. Na opaľovanie sú ideálne dvojdielne plavky. Deti ocenia plavky vo veselých farbách a s motívom ich obľúbených rozprávkových postavičiek, ktoré poznajú z filmov alebo knižiek.

Detské tenisky vedú v obľube medzi obuvou

Modernou detskou obuvou sú športové tenisky, ktoré nosia snáď všetky deti bez ohľadu na vek. Sú pohodlné a praktické a v bohatej ponuke najrôznejších modelov a značiek. Vyberať by sme mali túto obuv tak, aby spĺňali kritériá pre detskú obuv – vhodná rezerva, opora priečnej a pozdĺžnej klenby, priedušnosť a pevná podošva. Vyrobené môžu byť z kože či textílie. Kožená obuv sa javí ako dobrá voľba, pretože prírodná koža sa chodidlu výborne prispôsobí. Textilné tenisky sú oproti tomu perfektné na detské vyvádzanie na ihrisku.

Vyberte pre vaše dieťa vhodné tenisky

Garvalin
Garvalin Sneakersy 221311-B-0 M Žltá
60,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu
Puma
Puma Sneakersy Carina Street PS 393847 01 Biela
60,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu
Primigi
Primigi Sneakersy 1875411 D Ružová
71,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu
Under Armour
Under Armour BGS Surge 3-BLK 38,5
47,02 €
Sanasport.sk
Skladom
Detail produktu

Aké sú trendy v detskom oblečení?

Aj detské obliekanie podlieha módnym trendom, z ktorých niektoré kopírujú módu dospelých. Nezriedka aj dojčatá vidávate nosiť dupačky v štýle džínsov. Dievčatá v dnešnej dobe dávajú prednosť praktickým legínam a crop topom. Obľúbené sú aj kraťasy alebo detské tepláky doplnené tričkom, ktoré sa stali bežným odevom nielen vo voľnom čase, ale aj do školy. Evergreenom sú pohodlné mikiny, ktoré nechýbajú v šatníku chlapcov ani dievčat.

Aj detské oblečenie môže byť nápadité a štýlové. Dôležité je vhodne vybrať farby a nebáť sa ani pestrofarebných kombinácií.

Zdroj náhľadového obrázku: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com