Dámske sukne patria k základnému vybaveniu šatníku žien. Aké sú aktuálne trendy?

Sukne k ženám neodmysliteľne patria. Možno ich nosiť pre akúkoľvek príležitosť - do zamestnania, vo voľnom čase i pri spoločenských udalostiach. Záleží vždy na strihu a použitom materiáli. Poďme sa pozrieť na históriu tohto kúsku odevu aj na to, aká je aktuálna ponuka na trhu.

Niečo z histórie sukní

Sukne, pôvodne nazývané suknice, boli pravdepodobne prvým odevom, čo si na seba obliekali pravekí ľudia. Vtedy ich však nosili všetci bez rozdielu veku a pohlavia. Až neskôr sa zo sukne stalo oblečenie výhradne určené pre ženy. Aj keď ani toto dnes už úplne neplatí, pretože trend nosenia sukní sa objavuje aj v mužskej móde - občas sa na prehliadkových mólach mihne model v sukni. Z pánov sa však do sukne zahalia zatiaľ len tradične Škóti, ktorí majú kilt ako svoj národný kroj, a niektorí odvážlivci, ktorí idú proti prúdu a chcú byť v sukni originálni.

Nestalo sa teda bežným javom vidieť na uliciach muža v sukniach. Snáď len v juhovýchodnej časti Ázie či Arabskom polostrove sa možno stretnúť s unisexovým sarongom, ktorý poskytuje príjemný komfort v horúcich klimatických podmienkach, ktoré tu panujú.

Dámske sukne sú v lete veľmi populárne

Trendyol
Trendyol Mink Skirt Shorts & Bermuda
28,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
Neo Noir
Neo Noir Sukňa 'Carin' ružová / biela / staroružová
59,90 €
Aboutyou.sk
Skladom
Detail produktu
Stylove
Stylove Woman's Skirt S261
119,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
MyShirt
Eat sleep sauna repeat - Športová sukne - two in one
19,60 €
Myshirt.sk
Skladom
Detail produktu

Skracujeme dĺžku sukní

Zatiaľ čo v minulosti ženy nevychádzali von bez šnurovačky a s niekoľkými vrstvami spodničiek, ktoré vytvárali typický nadýchaný vzhľad sukní, dnes stačí len jedna sukňa k tomu, aby žena bola oblečená. Svoj diel na tejto premene mala tiež Veľká vojna. S jej koncom nežná časť pohlavia odhodila preč nielen dlhú hrivu, ale tiež skrátila dĺžku sukní. Vojna život spoločnosti značne zmenila. Ženy boli nútené stať sa hlavnými živiteľkami svojich rodín, keď ich mužovia bojovali, a emancipovali sa. Získali volebné právo a vzdali sa ťažkých dlhých sukní, ktoré im prekážali v aktívnom spôsobe života, ktorému po vojne dávali prednosť. Krátke dámske sukne sa tak stali symbolom ženskej emancipácie.

Celé 20. storočie bolo v znamení skracovania sukní - na jeho začiatku sa nosili ešte dlhé, v 60. rokoch potom ženy nemali problém svetu ukázať svoje nohy v minisukniach, ktoré koľkokrát sotva zakrývali to, čo nemalo byť vidieť. V súčasnej dobe nie je dĺžka sukní striktne nariadená diktátom módy. Možno nosiť takú, ktorá žene pristane a v ktorej sa cíti dobre, pričom sa môže alebo musí zohľadniť spoločenská príležitosť. Niektoré totiž vyžadujú prísny dress code a obliecť si na seba čokoľvek iné by bolo spoločenské faux pas.

Aké sú rozdiely v dĺžke sukní alebo mini, midi a maxi

Univerzálna dĺžka sukní je do polovice kolien. Môže si ju dovoliť prakticky každá žena a je veľmi pravdepodobné, že v nej bude vyzerať dobre. Je to osvedčená klasika, ktorá sa drží na popredných priečkach obľúbenosti. Nosiť čokoľvek nad a pod členky už vyžaduje optimálny tvar postavy a nôh. Minisukňu si totiž môže dovoliť žena či dievča s perfektnou figúrou, aj keď pristane tiež ženám s pekne tvarovanými nohami. Pri ich nosení je preto dobré mať určitú dávku sebakritiky. Nie každá žena v minisukni totiž vyzerá pre opačné pohlavie neodolateľne. Možno že sa za ňou budú na ulici ľudia otáčať, ale pravdepodobne z iného dôvodu, než je jej atraktivita. A pritom by stačilo si obliecť sukňu len o kúsok dlhšiu, aby bol výsledný efekt o poznanie lepší.

Pre midi dĺžku, ktorá končí v polovici lýtok, sa tiež nerozhodne každé dievča alebo žena. Táto dĺžka môže urobiť aj z inak atraktívnej príslušníčky nežného pohlavia usadenú sedliačku, čo nie je práve lichotivé. Maxi dĺžku, ktorá siaha až k členkom, by nemali voliť ženy nízkeho vzrastu, pretože ju to opticky ešte viac skráti. Vybrať teda dĺžku dámskej sukne je niekedy hotová veda.

Akú dĺžku sukne preferujete vy?

Aniklova
Aniklova Woman's Skirt Kolo
418,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
MyShirt
Narodeniny experience 1960 february - Športová sukne - two in one
19,60 €
Myshirt.sk
Skladom
Detail produktu
MyShirt
- Sportovní sukně - two in one
19,60 €
Myshirt.sk
Skladom
Detail produktu
Lemoniade
Lemoniade Woman's Skirt LG550 Pattern 13
81,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu

Športové sukne pre aktívne športovkyne

Sukne sa presadili aj do športového odievania. V obchodoch nájdete dámske sukne na tenis, beh či trekking. Sú totiž praktické a veľmi pohodlné. Na účely športu sú vyrobené z funkčných materiálov, odvádzajú pot od tela, takže sa v nich ženy môžu cítiť komfortne. Okrem toho ale športové prvky nájdeme aj u sukní pre bežné nosenie. Nechýbajú teda vrecká, výrazné štepovanie, zipsy alebo gombíky.

Čierna sukňa by v šatníku určite byť mala

Klasikou je čierna sukňa, ktorá sa hodí k čomukoľvek. Je praktická a určite by nemala chýbať v dámskom šatníku. Pre aký strih sa rozhodnúť záleží predovšetkým od typu postavy. Krok vedľa ale nie je, keď si vyberiete puzdrovú alebo úzku čiernu sukňu ku kolenám, ktorá pristane snáď každej žene. Ak si k nej oblečiete hodvábnu blúzku, vytvoríte oblečenie vhodné aj do spoločnosti. Čierna farba opticky zužuje postavu, takže je vhodná pre ženy so slovanským typom postavy - teda širšími bokmi a plnšími stehnami. Postavte sa teda pred zrkadlo a uvidíte, ako krásne vyformuje vašu postavu.

Čiernu sukňu ale s obľubou na seba berú tiež mladé dievčatá, pre ktorých je čierna farba výrazom ich životného štýlu, ktorý vyznávajú. Možno ste už počuli o EMO (skratka z anglického slova emotion), čo je punkovo orientovaná subkultúra vyjadrujúca svoje emócie prostredníctvom odievania. A pretože sú mladí ľudia často rebelujúci s potrebou sa odlíšiť od väčšinovej spoločnosti, dávajú prednosť prevažne čiernej farbe.

Tip na dámske sukne

MyShirt
- Sportovní sukně - two in one
19,60 €
Myshirt.sk
Skladom
Detail produktu
Stylove
Stylove Woman's Skirt S261
119,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
MyShirt
Eat sleep sauna repeat - Športová sukne - two in one
19,60 €
Myshirt.sk
Skladom
Detail produktu
GAP
GAP Skirt eyelet midi sk
118,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu

Skladaná sukňa pripomína študentský štýl

Obľúbeným typom sukní je skladaná. Študentky ju obvykle nosia v dĺžke mini, nájdeme ju aj na tenisových kurtoch ako športové oblečenie tenistiek v tradičnej bielej farbe. Skladané sukne môžu byť tiež v midi dĺžke siahajúcej k lýtkám rovnako ako áčkového strihu s kvetinovým motívom, ktorý sa hodí predovšetkým pre letné mesiace. Klasikou medzi skladanými sukňami sú plisované. Tieto sukne ušité z jemného šifónu sú vhodným odevom najmä na spoločenské udalosti.

Dámske sukne sú nevyhnutnou súčasťou šatníka každej ženy, pretože nechajú prehovoriť jej ženstvo.

Zdroj náhľadového obrázku: MaxFrost / Shutterstock.com