Chcete začať behávať? Uistite sa, že máte dobré tenisky

Beh je športom, ktorý môže robiť každý. Či už dieťa, dospelý zrelý človek alebo senior. Je zároveň športom, pri ktorom nepotrebujete mať žiadne špeciálne pomôcky. Je to tiež šport, v ktorom nie sú nijaké pravidlá. Bežíte koľko chcete, ako dlho chcete a udávate si vlastné tempo. Aj preto patrí beh medzi najobľúbenejšie individuálne športy.

Hoci je pravda, že behať môžete ísť v čomkoľvek, predsa je dobré, ak si na jednu vec dáte pozor. Mali by ste si dať záležať na bežeckých teniskách, ktoré vám len napomôžu k tomu, aby beh nebol zo začiatku utrpením. Zároveň vám môžu pomôcť predísť úrazu. Aké sú výhody bežeckých tenisiek oproti bežným teniskám?

1. Lepšie chránia vašu nohu

Bežecké tenisky sú navrhnuté tak, aby chránili vašu nohu zospodu, aj z bokov. Sú zostavené tak, aby vás počas behu neboleli chodidlá. Bežecké tenisky tiež podporujú vaše členky a väzy. Podľa niekoľkých štúdií, je lepšie našetriť si na bežecké tenisky ako ísť behať v obyčajných teniskách, ktoré máte celé roky. Obyčajné tenisky nedávajú dostatočnú oporu vašim chodidlám. Našetriť si môžete napríklad na populárne Ultraboost Adidas, v ktorých sa vám bude behať jedna radosť.

2. Podáte lepší výkon

Ak sa chcete v behu postupne zlepšovať, zistíte, že bez bežeckých tenisiek to nejde. Tým, že vám bežecké tenisky poskytujú komfort, je pravdepodobné, že zabehnete viacej, nakoľko vás nezačnú tak rýchlo tlačiť alebo bolieť chodidlá.

3. Bežecké tenisky ako motivácia

Je dokázané, že ak do niečoho vložíte peniaze, tak máte motiváciu danú kúpenú vec aj využívať. Ak sa napríklad rozhodnete kúpiť tenisky Adidas ZX, nebudete chcieť, aby vám len tak stáli v botníku. Budú pre vás motiváciou zdvihnúť sa z gauča alebo z postele a ísť si zabehať. Ak si plánujete kúpiť prvé alebo nové bežecké tenisky, pozrite si ponuku v katalógu Flexdog. Nájdete tam pánske aj dámske bežecké tenisky v mnohých farbách a prevedeniach.

Ako behať v zime?

Hoci by vám cez leto stačilo obuť si kvalitné tenisky a vybehnúť, cez zimu by ste mali myslieť aj na iné veci. Ponúkame prehľad 3 najdôležitejších:

1. Poriadne rozvičenie/zahriatie

Nie vždy sa nám chce. Rozvičenie je však veľmi dôležité najmä v jesennom a zimnom období. Nezabudnite zahriať svoje svaly aspoň pár drepmi. Telo tak bude lepšie pripravené na beh v studených podmienkach.


2. Neprežeňte to s vrstvami oblečenia

Aj keď je vonku zima, čím viacej oblečenia na seba dáte, tým horšie sa vám behať bude a rýchlejšie sa spotíte. Dajte si na sebe spodnú vrstvu v podobe termo trička, na to tenkú mikinu, poprípade bežeckú vetrovku.

3. Vyberajte si trasu

Ak viete o trase, kde silno fúka, alebo tam býva po daždi veľa kaluží, vyhnite sa jej.

Zdroj obrázka: Brian A Jackson / Shutterstock.com​