Ako vybrať kvalitné hodinky? Poradíme Vám ako sa správne rozhodnúť

Čas sledujeme neustále. Potrebujeme vedieť, koľko je hodín, aby sme prišli včas do zamestnania, školy i na schôdzku, nech je obchodného, ​​alebo osobného charakteru. K tomuto účelu najlepšie poslúžia náramkové hodinky, ktoré sú nevyhnutným doplnkom akéhokoľvek oblečenia. Vyznáte sa v ich ponuke?

Vyberte si štýlové hodinky

Daniel Klein
Daniel Klein Exclusive DK12344-3
76,00 €
Vivantis.sk
Skladom
Detail produktu
Extreim
Dámske hodinky EXTREIM EXT-Y018A-4A (zx660d)
11,47 €
Panskaelegancia.sk
Skladom
Detail produktu
Festina
Festina Boyfriend 20622/E
89,30 €
Vivantis.sk
Skladom
Detail produktu
Tommy Hilfiger
Pánske hodinky TOMMY HILFIGER 1710389 BRAD (zf076a)
139,40 €
Panskaelegancia.sk
Skladom
Detail produktu

Z histórie merania času

Meranie času zaujímalo človeka už od čias mladšej doby kamennej. Potreboval to vedieť, aby sa mohol lepšie orientovať vo svojom živote. Vtedy sa však využívali predovšetkým pravidelne opakujúce sa prírodné javy, najčastejšie spojené so Slnkom alebo Mesiacom. Ľudia si pomáhali určiť čas aj pomocou presýpacích alebo vodných hodín. Niekde sa využívali slnečné hodiny. K tým mechanickým sa človek prepracoval až oveľa neskôr, a to v 13. storočí - najprv v podobe vežových orlojov.

Až od 15. storočia sa začali vyrábať prenosné a kyvadlové hodiny. 19. storočie bolo už v znamení hromadnej výroby nástenných a stojacích hodín či vreckových hodiniek. O storočie neskôr dochádza k ďalšiemu zdokonaleniu hodinového strojčeka, kedy sa do popredia dostáva strojček typu quartz, teda s kremenným oscilátorom, ktorý patrí v súčasnej dobe k najobľúbenejším. Väčšina hodiniek predávaných v dnešnej dobe totiž pracuje na jeho princípe.

Aké je postavenie náramkových hodiniek v spoločnosti

Človek vo svojej zbierke počas života väčšinou nazbiera niekoľko náramkových hodiniek. Ako prvé sú to detské hodinky, sotva sa dieťa naučí poznávať čas, čo býva zvyčajne tesne pred nástupom do prvej triedy základnej školy. Už mnoho prváčikov sa pýši svojimi hodinkami, aj keď dnes už často bohužiaľ hodinkami v mobile. Náramkové hodinky sú tiež vďačným darčekom k výročiu. Bežne sa stáva, že na prahu dospelosti dostanete hodinky za maturitné vysvedčenie alebo k 18. narodeninám.

Tak ako automobil predstavuje určitý spoločenský status, podobné je to aj s hodinkami. Aj ony môžu byť prestížnej značky a ukazovať na postavenie v spoločnosti. Dajte si na zápästie luxusné hodinky švajčiarskej značky Rolex a ľudia si vás hneď budú spájať s úspechom. Skôr ich však nájdete vo vlastníctve uznávaných manažérov než bežných zamestnancov. Aj keď nie je vylúčené, že aj oni si ich niekedy nezaobstarajú. Je však potrebné počítať s tým, že cena takýchto hodiniek štartuje na sume aj tisíc eur a viac. Tie špičkové modely sa predávajú za cenu rádovo desiatkach tisíc eur. Ide vo všeobecnosti o dobre uloženú investíciu, ktorá časom získava na svojej hodnote.

Potrebujete klasické alebo značkové hodinky? U nás na Vengo.sk nájdete práve tie, ktoré potrebujete

Geneva
Geneva Hodinky Simon KP15463 hnedá
6,25 €
Izmael.eu
Skladom
Detail produktu
Calvin Klein
Calvin Klein Minimalistic T-Bar 25200135
167,30 €
Vivantis.sk
Skladom
Detail produktu
Skagen
Hodinky Skagen dámsky, zlatá farba
129,90 €
Answear.sk
Skladom
Detail produktu
LOTUS
LOTUS L18854/4
119,00 €
Irisimo.sk
Skladom
Detail produktu

Trendy, športové alebo spoločenské náramkové hodinky

Ženy často ladia svoje hodinky k oblečeniu, takže aj ony musia mať v zásobe viac kusov. Hodinky môžu mať trendy dizajn od renomovaných módnych značiek, ako sú Calvin Klein, Lacoste, Tommy Hilfiger alebo Guess. Ale aj klasický, ktorý sa viac hodí na spoločenské udalosti - na koncert, ples, oslavu promócie alebo svadbu.

Veľkú obľubu v súčasnosti získavajú športové náramkové hodinky, ktoré pomáhajú udržiavať dobrú fyzickú kondíciu. Majú totiž veľa užitočných funkcií - meranie krvného tlaku, srdcového pulzu, sledovanie priebehu spánku a monitorovanie športového výkonu. Smart hodinky alebo smarwatch sa obvykle párujú pomocou Bluetooth s mobilným telefónom, a stávajú sa jeho predĺženou rukou. Dokážu zobrazovať upozornenia na prichádzajúce správy a hovory. Ak sú vybavené aj GPS, sledujú ubehnutú alebo prejdenú trasu v teréne.

Základným vybavením je potom krokomer, ktorý meria počet krokov, ktoré majiteľ hodiniek ujde počas dňa. So smart hodinkami sa lepšie chudne, keď máte priamo pred očami, koľko kilometrov ste za 24 hodín urazili. Niektoré modely chytrých hodiniek ponúkajú aj bezkontaktné platby. Smartwatch možno teda šikovne využívať ako bežecké hodinky a s ich pomocou zlepšovať svoj výkon. Tieto hodinky bývajú vybavené určitým stupňom ochrany, aby sa zabezpečila bezpečnosť aj v prípade dažďu. S niektorými typmi možno dokonca aj plávať či potápať sa.

Ako vybrať detské hodinky

Pre deti môžete vyberať náramkové hodinky v klasickom vzhľade. Je ale pravdepodobné, že si váš potomok bude skôr priať detské smart hodinky, s ktorými môže tiež odosielať krátke textové správy a prijímať hovory. Výhodou týchto hodiniek je najmä rodičovská kontrola, kedy majú rodičia vďaka GPS prehľad o tom, kde sa práve ich dieťa nachádza.

V špecializovaných predajniach a e-shopoch je možné zakúpiť chlapčenské aj dievčenské hodinky, ktoré sa od seba líšia dizajnom - pre dievčatá sú obvykle určené pastelové farby fialová, ružová, žltá, svetlo modrá, zatiaľ čo chlapcom sa bude viac pozdávať zelená, čierna alebo hnedá. Záleží však na vkuse každého, čomu dá nakoniec prednosť.

Náramkové hodinky ako šperk

Pri voľbe náramkových hodiniek je treba si ujasniť, na čo ich bude ich majiteľ najviac využívať a akú finančnú čiastku je ochotný do nich investovať. Hodinky môžete kúpiť lacno aj od niekoľko desiatok eur (napríklad značka Lorus, Casio, JVD), za drahšie modely - Tissot, Festitna, ale môžete zaplatiť aj v stovkách eur. Pri klasických náramkových hodinkách bude určite hlavne rozhodovať ich dizajn.

Môžu pôsobiť ako šperk, a to vďaka použitiu luxusných materiálov. Najmä pri dámskych hodinkách sa často uplatňuje zdobenie ciferníku pomocou zirkónov. Zaujímavo vyzerajú aj retro hodinky, ktoré urobia radosť milovníkom starých čias. A pretože ich nie je málo a vintage štýl je aktuálne v móde, nie je problém takéto hodinky zaobstarať.

Vyberte si moderné hodinky na ruku

Extreim
Dámske hodinky EXTREIM EXT-8393A-1A (zx670a)
11,47 €
Panskaelegancia.sk
Skladom
Detail produktu
Citizen
Citizen Promaster BJ8050-08E
374,00 €
Timestore.sk
Skladom
Detail produktu
Casio
Hodinky Casio G-Shock GBD 800UC-3ER Olive
111,00 €
Queens.sk
Skladom
Detail produktu
CALYPSO
CALYPSO K5819/5
34,00 €
Irisimo.sk
Skladom
Detail produktu

Aký zvoliť typ náramku hodiniek

Pozornosť si zaslúži aj samotný náramok hodiniek. Najčastejšie býva z kovu, kože, plastu alebo silikónu. Osoby, ktoré trpia alergiou na nikel, si najskôr vyberajú radšej kožené alebo plastové náramky, ktoré sú k pokožke šetrnejšie. Silikónový sa výborne hodí pre športové modely náramkových hodiniek, pretože je ľahký a na zápästí pri športe nijako neprekáža.

Kompatibilný s Android, alebo iOS

Pri smart hodinkách je nutné si dať pozor na to, s akým mobilom budú párované. Rozhoduje totiž ich operačný systém, ktorý by mal byť kompatibilný s mobilným - teda buď s Androidom, alebo iOS. Niektoré značky hodiniek možno spárovať s oboma systémami, ale napríklad Apple Watch vám budú fungovať len s iPhonom.

Aj pri smart hodinkách môžete vyberať z lacnejších alebo drahších modelov. Pre bežného užívateľa, ktorý si chodí občas zabehať, alebo potrebuje zmerať počet krokov, ktoré prejde za deň, úplne postačí základné vybavenie v podobe krokomeru, meranie počtu tepov srdca a spánku. Aktívny športovci potom budú voliť niektoré z drahších a vybavenejších hodiniek. Pokiaľ si zaobstaráte smart hodinky s koženým opaskom, budú skvelým doplnkom aj k oblečeniu do zamestnania a na formálne príležitosti.

Zdroj náhľadového obrázku: panitanphoto / Shuttestock.com