Je málo druhov oblečenia, ktoré sú tak rýdzo ženské. Medzi ne patrí podprsenka, bez ktorej máloktorá žena či dievča vyjde von z domu. Ako sa vyznať v ponuke a podľa čoho by ste mali vyberať správnu veľkosť tejto spodnej bielizne?
Je málo druhov oblečenia, ktoré sú tak rýdzo ženské. Medzi ne patrí podprsenka, bez ktorej máloktorá žena či dievča vyjde von z domu. Ako sa vyznať v ponuke a podľa čoho by ste mali vyberať správnu veľkosť tejto spodnej bielizne?
Je až neuveriteľné, že moderná podprsenka, tak ako ju poznáme, vznikla vlastne len nedávno. Písal sa rok 1914 a istá americká dáma menom Marie Phelps Jacobová si nechala patentovať svoj výtvor z vreckoviek. A práve v tejto dobe sa začala písať história podprsenky. Sprvu nijako prsia netvarovali, len zakrývali. Neskôr návrhári prišli s tvarujúcimi podprsenkami, postupom času trh zaplnili push-upky, podprsenky s kosticami, balkónové podprsenky, bralette, športové podprsenky či pre dojčiace ženy. Výber je natoľko bohatý, že mnohá žena má dokonca problém si zvoliť ten najvhodnejší strih pre seba. Dosť sa chybuje aj vo voľbe veľkosti.
Pretože je trh naozaj bohatý, je treba si ujasniť, na akú príležitosť podprsenku budete nosiť. Iná sa totiž hodí pod upnuté šaty či polopriehľadnú blúzku, iná na šport. Určite sa teda oplatí mať vo svojom šatníku kúskov hneď niekoľko, a to rôznych druhov. Správny výber podprsenky je dôležitý, pretože tvaruje prsia a dáva im pekný vzhľad. Keď vyberiete nevhodnú veľkosť, má to negatívny vplyv na zdravie. Základné delenie podprseniek je na:
Na výrobu podprseniek sa najčastejšie používajú syntetické materiály, ktoré obsahujú polyamidové a polyesterové vlákno a elastan. Táto kombinácia ponúka výborné úžitkové vlastnosti. Podprsenky sa nekrčia, materiál je obvykle pružný, odolný voči oderu, pevný, jemný a príjemný na telo. Niekedy je pridané aj bavlnené vlákno, prípadne sa podprsenky len z bavlny šijú. Obvykle ich ocenia ženy s citlivou pokožkou. Tento typ podprseniek je ale na trhu v menej pestrom sortimente.
Okrem uvedených materiálov sa na podprsenky využíva aj bambusové vlákno, satén alebo modal. Pod modalom si možno predstaviť viskózové vlákno získané z dubovej celulózy. Je mäkký, pružný a odolný. Bambusové vlákno sa vyznačuje antibakteriálnymi vlastnosťami, zároveň obmedzuje tvorbu nepríjemných pachov. Dobre odvádza od tela pot, a to lepšie ako bavlna. V chlade udržuje organizmus v teple, v horúcich dňoch ho naopak ochladzuje.
Čo žena, to iný tvar aj veľkosť pŕs. Z toho tiež vyplýva iná potreba vlastností podprsenky. Zatiaľ čo tie s malými prsiami by si priali ich veľkosť opticky zväčšiť, majiteľky obrých pŕs túžia po tom, aby ich mali o niečo menšie. Nič nie je nemožné a výrobcovia podprseniek myslia na každú zákazníčku.
Podprsenka bez výstuhy s mäkkými košíčkami je ideálna pre ženy s veľkými prsiami. Bývajú obvykle vybavené komfortnými širšími ramienkami, takže dobre sedia na tele. Ak by mali ramienka úzke, zarezávali by sa do ramien. Že je podprsenka nevystužená neznamená, že nie je vybavená kosticami. Tie často bývajú jej súčasťou.
Okrem žien s bujnými prsiami si nevystuženú podprsenku môžu zaobstarať aj majiteľky menších pŕs, pokiaľ dávajú prednosť pohodlnému strihu. Najvhodnejší pre ne je typ bralette, ktorý nemá ani push-up efekt, ani kostice. Strih podprsenky dáva vyniknúť prirodzenému tvaru pŕs. Obľúbia si ich najmä tie ženy, ktoré sú so svojimi menšími prsiami spokojné a nepotrebujú si pridávať na objeme vypchávkami. Niektoré braletky majú zapínanie vzadu na háčiky, iné sa preťahujú cez hlavu. Najčastejšie sa vyrábajú z čipkoviny.
Asi najčastejšie noseným typom podprseniek sú tie s vystuženými košíčkami, pevným strihom a tvarovaním. Prsia obvykle plne zakrývajú, ramienka môžu byť rôzne široké, a to buď pevne prišité, alebo odopínacie. Niektoré sú vybavené vypchávkami, pričom podľa modelu ich možno aj odstrániť. S týmto typom podprsenky získajú ženy krásny tvar svojho poprsia a zároveň aj pohodlnú podporu. Hodí sa pre menšie aj väčšie prsia.
Ako sám názov napovedá, polovystužené podprsenky sú vystužené a mierne tvarované obvykle v dolnej časti, čím poskytujú prsiam potrebnú podporu. V hornej časti majú už len látky, väčšinou krajkovinu, priesvitnú sieťovinu alebo iný dekoratívny materiál. Vďaka tomu sa vytvára pekný dekolt, a to ako u veľkých, tak aj malých pŕs. Strih môže byť s kosticami aj bez nich.
Zaujímavým typom medzi podprsenkami je tzv. bardotka. Kto tipoval, že názov získala podľa legendárnej francúzskej herečky Brigitte Bardot, tak mal pravdu. Áno, ona tento model skutočne preslávila. Niekedy sa môžete stretnúť aj s označením balkonettka. Hlavným rysom tejto podprsenky je zvýraznenie v hornej časti pŕs, čím sa výborne hodí pod topy bez rukávov alebo do hlbokých výstrihov, kde dajú vyniknúť kráse pŕs. Vrchná časť košíčka bardotky plynule prechádza do obvodného dielu podprsenky, čo je znak, podľa ktorého bardotku rozoznáte od ostatných podprseniek.
Bardotka môže mať vystužené aj nevystužené košíčky, s push-up efektom, z kosticami aj bez nich. Krásne sadne ženám s menšími prsiami, dovoliť si ju nosiť môžu však ženy s bujnými tvarmi.
Kým nebol na svete push-up efekt, vypomáhali si menej obdarené ženy rôzne, len aby ich prsia vyzerali väčšie. Napríklad vložením vreckoviek do podprsenky. Našťastie ich problém vyriešili sami návrhári spodnej bielizne a prišli s prevratným push-up modelom, ktorý prsia pozdvihuje a tvaruje. Aj malé prsia vďaka nemu vyzerajú väčšie. Košíčky väčšinou mávajú vyberateľné vypchávky zo silikónu, prípadne výstuhu z penového materiálu. Pokiaľ budete hľadať vhodnú podprsenku s push-up efektom, potom sa zaujímajte o ponuku značiek, Wonderbra, Triumph.
Moderná žena je športovo aktívna a udržuje sa v kondícii. K tomu ale potrebuje mať vhodnú spodnú bielizeň. Priznajme si, že vo vystuženej podprsenke s kosticami z čipkoviny sa necvičí práve najlepšie. Navyše pri športe je nutné, aby prsia dobre sedeli na svojom mieste aj vtedy, keď žena napríklad skáče alebo behá. Na tento účel slúžia športové podprsenky, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali maximálny komfort a oporu ženským prsiam.
Obvykle sú vyrobené z funkčného materiálu, ktorý výborne odvádza pot od tela (ideálna je kombinácia polyamidu a elastanu). Košíčky bývajú nevystužené pre menšie prsia a vystužené pre väčšie a strih bez švov. Prítomné nie sú ani kostice a obliekanie býva najčastejšie cez hlavu, ale nájdete aj modely so zapínaním vzadu na háčiky.
Na výrobu športových podprseniek sa zamerali aj tradiční producenti športového tovaru – PUMA, Reebok, Adidas, Under Armour, Bellinda.
Najkrajším obdobím ženy býva materstvo. Jeho súčasťou je dojčenie, a to si vyžaduje špeciálny typ podprsenky. Prsia bývajú naliate materským mliekom, zväčšuje sa ich objem a potrebujú naozaj dobrú podperu. Materské podprsenky mávajú zdvojený košíček, ktorý býva odopínací vo vrchnej časti, aby dojčenie bolo maximálne pohodlné. Dojčiť je tak možné bez toho, aby si žena musela podprsenku zložiť. Modely týchto podprseniek sú navrhnuté tak, aby aj v nich ženy vyzerali sexy a príťažlivo.
V obchodoch s dámskou spodnou bielizňou nájdete aj modely podprseniek určené ženám po ablácii. Tieto protetické podprsenky majú v sebe kapsičku, do ktorej sa vloží náhrada prsníka. Tým sa vytvorí efekt dokonalého poprsia.
Ďalším modelom dámskych podprseniek je zmenšovacia. Pretože si ho kupujú ženy s bujnými vnadami, majú tieto podprsenky širšie ramienka a strih taký, aby prsia opticky zmenšil. Košíčky bývajú nevystužené na pohodlné nosenie, môžu ale byť vybavené kosticami.
Samostatnou kategóriou sú erotické podprsenky navrhnuté tak, aby zohrali svoju dôležitú úlohu v intímnom živote. Majú byť zvodné, dráždivé. Nechýba im preto rafinované sieťovanie, nežná čipkovina, ktorá viac odhaľuje, než skrýva.
Pre ženy býva často orieškom vybrať si tú správnu veľkosť podprsenky. Mnoho žien nosí menšie číslo, ktoré ale prsiami skôr utláča, čo nie je zo zdravotného hľadiska ideálne. Keď zdvihnete ruky nad hlavu, nemala by sa podprsenka na tele vôbec pohnúť. Pokiaľ sa posunie smerom nahor a odhalí časť pŕs, je tu niečo zle. Na vine je obvykle malý košíček, alebo veľký obvod. Podprsenka by nemala nikde tlačiť a spôsobovať otlaky v mäkkom prsnom tkanive. Pozornosť je nutné venovať aj ramienkom. Pokiaľ sa zarezávajú do kože, nejedná sa o podprsenku pre vás vhodnú.
Veľkosť podprsenky vyberáme podľa obvodu, ktorý nameriame pod prsiami. Pri voľbe spodnej bielizne ale počítame zároveň s tým, že je elastická a poddajná. Z toho vyplýva, že veľkosť podprsenky bude o niečo menšia. V praxi to vyzerá tak, že keď nameriate napríklad obvod pod prsiami 80 cm, vyberáte podprsenku vo veľkosti 75 a niekedy aj menšie.
Ďalej je nutné vybrať vhodnú veľkosť košíčka. V obchodoch narazíte na veľkosť A až K, pričom najbežnejšia predávaná veľkosť v tuzemsku býva B a C. Pri nákupe sa odporúča podprsenku naozaj dobre vyskúšať, aby sedela, ako má.
Ako prať podprsenky?
Životnosť podprseniek ovplyvňuje aj pranie. Malo by byť šetrné, čo najlepšie spĺňa ručné pranie. Avšak moderné pracie programy automatických práčok sú už prispôsobené aj na pranie takej jemnej bielizne, akým podprsenky sú. Ideálne je na tento účel využiť pracie vrecko, do ktorého sa podprsenky vložia. Ešte predtým je ale vhodné zapnúť háčiky, aby sa nezatrhávali v čipkovine. Program volíme pre jemnú bielizeň s maximálnou teplotou 30°C. Otáčky žmýkania nastavíme na čo najmenšiu hodnotu. Aviváž nepoužívame.
Postupom času a častým praním podprsenky strácajú na svojej elastickosti. Dobré je, ak máte možnosť podprsenky často striedať a nenosiť stále iba jednu či dve obľúbené. Pokiaľ už majú svoj pekný vzhľad za zenitom, je na čase podprsenky vymeniť za nové kúsky. Určite nechcete chodiť v obnosenej spodnej bielizni.
Zdroj náhľadového obrázku: lithian / Shutterstock.com