Ako sa obliecť podľa najnovších trendov roka 2020?

Na módu myslia ženy každých 11 minút a 23 sekúnd. Nákupmi sa chcú potešiť, vylepšiť si náladu po skazenom dni či jednoducho zabiť čas. Móda sa mení a čo bolo kedysi aktuálne, dnes už byť nemusí. Niektorí módu milujú, iní ju nenávidia.

Vedeli ste však, že medzi nami sú aj takí, ktorí majú strach z oblečenia? Vestiophobia je fóbia, keď ľudia uprednostňujú čo najvoľnejšie šatstvo v presvedčení, že sa im nebude dotýkať ich tela. Zväčša sa tento faktor strachu z oblečenia vyvinul z nejakej negatívnej skúsenosti - ako napríklad vážna alergická reakcia na špecifický druh látky alebo sa tak stalo bez akýchkoľvek zásahov.

Niektorí však čelia strachu dennodenne pri vyberaní outfitu. Predstava, že pred šatníkom strávite hodiny vás desí a v konečnej fáze sa vrátite k možnosti, nad ktorou ste uvažovali už počas úplného začiatku. Existuje mnoho štúdií a štatistík, ktoré dokážu komplexne odzrkadliť ženské správanie v obliekaní sa. Možno v niektorých nájdete aj seba.

V šatníku nemáte nič, no nevyniká prázdnotou

Podľa štúdie spred pár rokov má priemerná americká žena šatník pozostávajúci zo 103 kusov oblečenia. Povedzme si, že nejde o také priveľké číslo, usudzujúc podľa rôznych sezón a príležitostí. Avšak, podľa danej štatistiky predstavuje u vzorky 1000 žien až 21 percent oblečenie, ktoré je nenositeľné. Kým 33% reflektuje príliš tesné kúsky oblečenia, 24% percent tvoria tie voľnejšie. Medzi dvanástimi percentami sa nachádzajú novinky, pre ktoré ešte nenastala príležitosť a posledných desať percent je prístupných, a to len pokiaľ si z nich dokáže poskladať schopný outfit. Prakticky ide o plný šatník s takmer minimálnym využitím.

Ženám trvá obliekanie pridlho

Vyššie spomínanú štúdiu potvrdzuje ďalšia štatistika, ktorá reflektuje, že jednu pätinu svojho oblečenia nosia ženy až 80% ich času. Až štyristovka žien z opýtanej tisícky uvádza, že svoje oblečenie nemajú problém dvakrát denne zmeniť. A priemerne tri ženy z piatich majú problém vo svojom šatníku nájsť niečo nositeľné. Pomerne dlho však ženské pohlavie rozmýšľa nad tým, čo si obliecť. Za celý život tak strávi priemerne 287 dní dlhým rozhodovaním. Denne môžeme hovoriť o štvrť hodine strávenej pred šatníkom.

MADE IN ITALY
Červené bavlnené šaty (345ART) Červená ONE SIZE
53,27 €
Luxusnabielizen.sk
Skladom
Detail produktu
Hugo
Bunda HUGO pánska, čierna farba, prechodná,
219,90 €
Answear.sk
Skladom
Detail produktu
Tommy Hilfiger
Tommy Hilfiger Dámska mikina DW0DW11054C87 XS
72,00 €
Vivantis.sk
Skladom
Detail produktu
name it
name it Nohavičky 2 ks detské Ružová
14,90 €
Bibloo.sk
Skladom
Detail produktu

Čo si predstaviť pod trendom?

Viete však, čo sa skrýva pod slovom trend? Je to niečo, čo je v určitom okamihu moderné. Často sa spája práve s módnym odvetvím, no môže odzrkadliť aj aktuálny negatívny vplyv ako globálne otepľovanie. Trend jednoducho reflektuje to, čo je v danej chvíli aktuálne.  

Medzi aktuálnymi módnymi trendami roka 2020 sú aj nadčasové kúsky, ktoré sa nosili ešte spred niekoľkých dekád. Pri obliekaní sa tak vrátime do rokov sedemdesiatych. A to, čo sa nosili kedysi, vytiahneme opäť zo skríň. S niektorými módnymi trendami sa však po roku rozlúčime, kým iné pocítia svoj comeback. Viete, aké štýlové kúsky by vám podľa najnovších trendov nemali chýbať v šatníku? Týchto desať kúskov sa stane jeho dominantou.

1. Modrá je farba roka

Farbou roka 2020 sa stáva podľa Pantone Color Institute modrá. Táto spoločnosť sa zaoberá analýzou trendov v rámci farieb a už niekoľko rokov oboznamuje celý svet s tým, aká farba bude in v tom danom roku. Tou tohtoročnou je modrá s konkrétnym odtieňom 19-4052 Classic Blue. Ak ešte v tomto odtieni nevlastníte ani jeden jediný kus oblečenia, určite by ste si ho v skorej dobe mali zaopatriť.

2. Vsaďte na lineárne čiary

Populárnymi budú najmä tie vertikálne. Zvislé čiary vyniknú na akomkoľvek type postavy a vy v nich budete vyzerať famózne. Či už siahnete po košeli s vertikálnymi čiarami alebo sa oblečiete od hlavy po päty do zvislých čiar, ani v jednom prípade nič nepokazíte.

3. Sedemdesiate roky sú späť

Pokiaľ ste ešte nevyhodili svoje staré zvonové nohavice, môžete si ich opäť zo skríň vytiahnuť. Prichádzajú totiž opäť do módy. Populárne budú taktiež aj menčestráky. Ak patríte do kategórie ľudí, ktorá sa neobáva nosenia výrazných farieb, hitmi tohto roka sú menčestráky vo farbe horčice.

4. Noste kožu vo viacerých odtieňoch

Koža bude v tomto roku úplne všade. Na tričkách či sukniach až po trenčkoty. Už viac zabudnite na kožu výlučne len v čiernom prevedení. Vyberať si budete môcť z celej farebnej škály! V koženom oblečení rôznych farieb tak zaručene vyniknete a svoj šatník rozhodne oživíte

V ponuke nájdete aj tie kožené

Trendyol
Dámsky kabát Trendyol Cachet
97,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
4F
Bunda 4F pánska, zelená farba, prechodná
58,90 €
Answear.sk
Skladom
Detail produktu
dewberry
Dámska bunda dewberry Furry
139,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
Trendyol
Trendyol Gray Belted Button Closure Trench Coat
86,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu

5. Neónová farba nebude mať konca

Pokiaľ vás oblečenie s neónovými farbami desilo a verili ste, že sa z obchodov pomaly začne vytrácať, ani po novom roku sa toho nedočkáte. Neónové farby dostali v roku 2020 opäť zelenú. Na extrémne svetlé farby sa môžete pripraviť už na jar, dizajnéri totiž zakomponovali neónové oblečenie už do svojich jarných kolekcií. Pozor však treba dávať aj na kombinovanie. Ak uvažujete o spojení neónovej farby s nejakou tmavšou, zmeňte svoje rozhodnutie. Vyzerali by ste priveľmi rušivo a týmto dojmom určite nechcete na verejnosti pôsobiť

6. Bodky sú aj naďalej IN

Polka dots, bodky alebo takzvané puntíky sú v dámskej zbierke nevyhnutnosťou. Takýto kus oblečenia určite nejedna vlastníte. Či už je to blúzka s veľkými bodkami alebo dlhé šaty s tými malými, aj v tomto roku určujú bodky štýl. Ak však neviete, k čomu ich zladiť, tohtoročná sezóna je otvorená spájaniu bodiek s rôznou potlačou či farbami.

Tu určite nájdete niečo bodkované

Trendyol
Trendyol Baby Blue Buttoned and Ribbed Crop Knitted Blouse
24,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
IVON
Súprava model 159405 IVON M/L
88,55 €
Luxusnabielizen.sk
Skladom
Detail produktu
Trendyol
Trendyol Blue Crop Blouse
47,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
Lauren Ralph Lauren
Lauren Ralph Lauren Blúzka 200654963 Červená Regular Fit
60,00 €
Modivo.sk
Skladom
Detail produktu

7. Priestor dostanú aj háčkované kúsky

Pokiaľ sa striktne držíte najaktuálnejších módnych trendov, spĺňať ich budete aj v háčkovanom oblečení.  Možno to na prvý dojem vyznie zvláštne, no skúste si ich predstaviť napríklad v kombinácii s riflovinou.

8. Upriamte sa aj na rukávy

Ako oživiť vlastný outfit tak, aby to nepôsobilo vynútene? Siahnite po oblečení s výrazne nafúknutými rukávmi. Nielenže vám dodajú pôvab, ale budete vyzerať skutočne elegantne! Po blúzke s nafúknutými rukávmi siahnite aj pri špeciálnych príležitostiach. Pozor však treba dávať, aby ste to s jej voľbou neprehnali.

9. Čo by nemalo chýbať v každom ženskom šatníku

Či už striktne dodržiavate trendy alebo sa o ne vôbec nezaujímate, týchto päť kusov oblečenia by ste mali mať každá. Samozrejme, že sa nájdu aj ďalšie, no tieto by mali byť alfou a omegou každého šatníka.

  • Kvalitná riflovina. Každá šatníková skriňa by mala obsahovať nejedny dobré džínsy. Vyhovárať sa na obmedzenosť výberu nemôžete. Veď z jedného balíka bavlny je možné vyprodukovať takmer dvesto džínsov, čo ich predurčuje byť naozaj všade. Stačí nájsť už len tie pravé.

  • Kombinovateľné sako. Nájdite si univerzálne sako, ktoré bude vhodné aj pri klasickom tričku, ale aj pri rafinovanej blúzke.

  • Blúzka, na ktorú je spoľah. Zainvestujte do kvalitnej blúzky, ktorú budete nosiť skutočne často. S takou blúzkou budete vždy vyzerať vhodne a nič s ňou nepokazíte.

  • Nadčasové malé čierne šaty. Dajte si záležať na ich výbere, pretože vás mnohokrát zachránia. Keď nebudete vedieť, čo si poriadne obliecť, tento nadčasový kúsok je najvhodnejším riešením.

  • Čierna kožená bunda je nevyhnutnosť. Pomocou nej vylepšíte každý outfit a pokiaľ sa o ňu budete aj patrične starať, poslúži vám naozaj dlho.

Tip na kombinovateľné sako

Lenitif
Dámske sako Lenitif K201
119,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
Trendyol
Dámsky blejzer Trendyol Basic
63,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
Tatuum
Tatuum ladies' knitted jacket SKOMI
154,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu
Karko
Karko Woman's Jacket X262
124,99 €
Factcool.sk
Skladom
Detail produktu

10. Odporúčaný tip pre slovenskú ženu

Čoraz viac obľuby dostáva oblečenie s ľudovými a folklórnymi motívmi. Od tričiek cez šaty až po legíny. Stáva sa populárnejšie a folklórnu tematiku môžete nájsť na rôznych druhoch oblečenia a textílií. Pokiaľ vám však ponuka obchodov nestačí, existuje mnoho šikovných a kreatívnych tvorcov, ktorí sa folklórnemu motívu venujú. S touto tematikou si dnes nájdete čokoľvek a určite upriamite pozornosť nejedného okoloidúceho.

Móda každým dňom napreduje a je len na vás, ako sa budete obliekať. Či budete striktne dodržiavať najnovšie trendy alebo sa odhodláte na nové kombinácie, fantázii sa medze nekladú. Z tohto výberu si však každý príde na to svoje.

Zdroj náhľadového obrázka: Dmitry_Tsvetkov / Shutterstock.com