Ostatné športy

(0 hlasov)

Úvod   »   Šport   »   Ostatné športy

Športový svet sa netočí len okolo loptových hier, hoci sú mimoriadne populárne. Do športovej rodiny ale patrí aj mnoho ďalších členov a pomerne netradičných, no o to zaujímavejších a hlavne zábavných športov.

Biliard
Táto hra nevyžaduje priveľmi rozsiahli pohyb, zato rozvíja zručnosť a presnosť. K tomu, aby ste sa stali dobrým biliardovým hráčom, však potrebujete aj veľkú obrazotvornosť, sebakontrolu a taktické myslenie. Jestvuje až 35 druhov biliardu, u nás sú najznámejšie najmä dve varianty. Snooker možno poznáte z televíznej obrazovky. Hrá sa s 15 červenými, 6 farebnými a 1 bielou guľou a sú to doslova šachy na zelenom stole. Ďalší variant, takzvaný pool, je v našich podmienkach azda najrozšírenejší. Hrá sa na šesťjamkovom stole s 15 očíslovanými farebnými guľami a jednou bielou. Pri biliarde sa dá skvele zrelaxovať, popreťahovať telo a zaujať myseľ netradičnými úlohami.

Šípky
Dostať sa z krčmy na športový vrchol? To sa podarilo malému množstvu športovcov a ešte menšiemu počtu športov. Šípkam však áno a už pekných pár desiatok rokov nie je hádzanie na terč len krčmovou záležitosťou. Tí najlepší súťažia v niekoľkých konferenciách a na turnajoch a sponzorských zmluvách zarábajú ako najväčšie športové hviezdy. Nakoniec, aj nimi sú, minimálne pre tisícky rozbláznených fanúšikov, ktorí šípkarske majstrovstvo sledujú priamo v halách, oblečení v prapodivných kostýmoch a bujaro oslavujúci hodených 180. Možno sa to nezdá, no profi-šípky si vyžadujú niekoľko hodinový denný tréning, mimoriadne pevné nervy a ruku a tiež dobrú fyzickú kondíciu. Veď vydržať niekoľko legov na nohách nie je žiadna sranda.

Pétanque
Ak ste sa v detstve hrali guľky, mohol by sa vám Pétanque zapáčiť. Ide o relatívne nový šport, ktorý sa do sveta začal šíriť z južného Francúzska až po druhej svetovej vojne. Cieľom hry je umiestniť gule čo najbližšie k prasiatku – cieľu, ktorí tvorí drevená gulička. Princíp jednoduchý, no zvládnutie techniky si vyžaduje svoj čas. Ak ho máte, Pétanque môžete hrať kdekoľvek a s kýmkoľvek. Jeho pravidlá si rýchlo osvoja a hru zvládnu aj ľudia starší, menej pohyblivý či telesne postihnutí. Vyskúšajte, je to naozaj zábava.

Vybrané Značky