Úvod   »   Filmy, knihy, hry   »   Knihy

Knihám predchádzalo písmo a tomu zase prirodzená potreba ľudí zaznamenávať a sprostredkovávať svoju reč a myšlienky. Aj preto sa knižky oddávna tešili veľkej obľube a úcte. S vynálezom kníhtlače sa vedomosti uložené na stránkach kníh mohli šíriť ďalej, rýchlejšie a vo väčšom počte ako tomu bolo predtým.

Pre deti a mládež
Deti sa už v útlom veku potrebujú zoznamovať s okolitým svetom a robia tak aj prostredníctvom kníh. Začína to pravdepodobne leporelami a obrázkovými knižkami, ktoré deti postupom času menia za rozprávkové knižky, encyklopédie či romány. Aj v modernej a pretechnizovanej dobe si knihy držia svoje miesto a robia detský svet rozmanitejším a pestrejším.

Pre dospelých
Ani v pokročilejšom veku knihy celkom neodkladáme, je tak? Hoci náš čitateľský vkus sa mení, knižky sú celý život našimi príjemnými spoločníkmi. Pri záhadologickej literatúre sa bojíme, s cestopismi snívame a pri humorné príbehy nás dokážu rozosmiať až k slzám. Práve schopnosť vyvolať v nás emócie spôsobuje, že knižkám a príbehom v nich dávame prednosť pred televíznymi seriálmi alebo filmami.

Hovorí sa, že pravda je ukrytá vo víne. Môžme len dodať, že sa skrýva aj v knihách. Je to pravda ktorá teší, bolí a dokáže zarmútiť, no nemali by sme na ňu nikdy zabúdať.

 

Vybrané Značky