Úvod   »   Detský tovar   »   Autosedačky

Bezpečnosť. Toľkokrát proklamovaná priorita číslo jeden na cestách. Zvlášť keď máte na palube dieťa. Veľmi mladý detský organizmus je zvlášť citlivý na rôzne zmeny a podnety vrátane tých nepríjemných. Následky automobilových nehôd bývajú často tragické a ich obete si ich nedobrovoľne nesú po celý život. Nepodceňujte premávku a nepreceňujte svoje vodičské schopnosti. Aj sebelepší šofér je stále len jedným z mnohých účastníkov premávky.

Malá rýchlosť - veľké škody
Už čelný náraz pri predpísanej rýchlosti v obciach spôsobuje vážne zranenia u detí aj dospelých. Najčastejšie ide o poranenia hlavy a krčnej chrbtice, zlomeniny končatín, pomliaždeniny a nezriedka aj smrť. Videá v našom blogu sú toho dôkazom. Nepodceňujte preto ani cestu po meste na nákup alebo odvoz dieťata na tréning. Ak vaša ratolesť meria menej ako 150cm a váži menej ako 36kg, je zákonnou povinnosťou, aby pri jazde vo vozidle sedela v autosedačke.

Podľa čoho vyberať?
Ak existuje tovar, ktorý sa skutočne neoplatí kupovať z druhej ruky, tak sú to práve detské autosedačky. Odporúčame ich nakupovať len nové, v 100% stave a od overených predajcov. Ak je sedačka homologizovaná a spĺňa bezpečnostnú normu ECE R 44/03 alebo ECE R 44/04, môžete mať istotu, že prešla predpísanými testami, kde sa simulovali nárazy z rôznych smerov a množstvo ďalších testov potrebných k tomu, aby autosedačka bola uznaná za spôsobilú do cestnej premávky.

Jedným z kritérií, podľa ktorého sa budete pri kúpe riadiť, je aj skupinová kategorizácia. Autosedačky sú kvôli prehľadnosti delené do piatich kategórií, odstupňvaných podľa hmotnosti dieťaťa:
- Skupina 0, do 10kg
- Skupina 0+, do 13kg
- Skupina I, 9-18kg
- Skupina II, 15-25kg
- Skupina III, 22-36kg

Dôkladne nastaviť, správne umiestniť
Pred každou jazdou je vašou povinnosťou ako vodiča a najmä rodiča skontrolovať umiestnenie a upevnenie detskej autosedačky. Sedačka by mala byť pevne na svojom mieste a zapnutý pás by mal viesť stredom detského hrudníka. U niektorých typov autosedačiek vás na správne respektíve nesprávne upnutie upozornia senzory. 
 

Vybrané Značky