• Nachádzate sa:
  • Blog
  • Rozhovor s módnou blogerkou Lenkou Madlenovou

Rozhovor s módnou blogerkou Lenkou Madlenovou

Za čo by dala aj svoje posledné euro?
Baví ju móda, písanie, maľovanie a blog vníma ako ďalší priestor, kde sa môže kreatívne vyžiť. S úspešnou blogerkou Lenkou Madlenovou sme sa rozprávali o blogerských začiatkoch, o pokladoch, ktoré ukrýva jej šatník a ďalších zaujímavých momentoch jej života.

Začneme klasicky, predstavovačkou: odkiaľ pochádzaš, kde a v akej sfére aktuálne pôsobíš?
Volám sa Lenka, pochádzam zo Stredného Slovenska zo Zvolena, no momentálne žijeme s priateľom v Brne. Síce som vyštudovala prekladateľstvo, no akosi ma to vždy okrem jazykov ťahalo aj k móde a písaniu, kde som napokon zakotvila. Pracujem ako online media creator pre rôzne firmy v oblasti módy. Milujem svoju prácu a blogovanie, ktoré sú istým spôsobom prepojené a za každý úspech som nesmierne vďačná.

Ako dlho sa venuješ blogovaniu? Prečo si začala, kto a ako ťa inšpiroval?
Blogujem asi dva roky, no intenzívne a vážnejšie asi len pol roka. Predtým to boli len občasné fotky na sociálnych sieťach a sem-tam nejaký článok na blogu, no postupom času sa to ľuďom začalo páčiť a najmä – mňa samú to začalo neskutočne baviť. Vždy som bola kreatívna, milovala som módu, písanie, maľovanie, proste akúkoľvek sebarealizáciu. V mojom živote je mnoho pozitívnych náhod a začať blogovať bolo jednou z nich. Proste som to skúsila, nesmierne ma to chytilo a momentálne je to činnosť, ktorá ma napĺňa najviac na svete.
 
Čo si od svojho blogu čakala? Naplnili sa tvoje očakávania?
Bloger od blogovania nesmie očakávať hneď zo dňa na deň úspech a peniaze, pretože to speje automaticky k zániku. Ja som začala s blogom len preto, lebo som sa niekde chcela kreatívne „vyžiť“ s myšlienkou, že snáď to možno niekoho inšpiruje alebo mu to jednoducho len zlepší deň a vyčarí úsmev na tvári.

Čo ti blogovanie prináša?
Blogovanie mi každý deň prináša niečo nové. Ľuďom sa možno zdá, že som len obyčajná blondínka, ktorá za tri minúty cvakne pár fotiek a večer pri pohári vínka napíše nejaký článoček. Pri blogovaní sa však človek učí neskutočne veľa z marketingu, fungovania sociálnych sietí, žurnalistiky, alebo aj úpravy fotiek a videí. Na úpravu fotiek používam klasicky Adobe Lightroom a Photoshop ako asi každý, kto edituje fotografie. Učila som sa všetko sama, veď základné tutoriály sa dajú nájsť ľahko na Youtube. Jednoducho, ak chce bloger napredovať a zlepšovať sa, je to krásna záľuba, popri ktorej sa človek vzdeláva. Bohužiaľ, na slovenskom trhu sa blogom živiť nedá, ale dá sa určitými spôsobmi z neho zarobiť. A pre mňa je krásne, keď niečo, čo ma neskutočne baví, mi ešte aj zarobí nejaké euro. Je to úžasné zadosťučinenie. Pomocou blogu sa tiež často spoznávam so zaujímavými, kreatívnymi a skvelými ľuďmi, ktorí nesedia doma na gauči a nekritizujú všetko okolo seba, ale sú aktívni, idú si za svojim, plnia si sny a sú pre mňa obrovskou inšpiráciou.

Funguješ aj na sociálnych sieťach – ktorý z kanálov (Youtube, FB,…) je pre teba najlepší, najvhodnejší a prečo?
Fungujem samozrejme na viacerých sociálnych sieťach – Facebook, InstagramYoutube. Každá platforma je špecifická a nedá sa povedať, ktorá je pre mňa najvhodnejšia.


Móda
 
Na svojom blogu píšeš, že módu vidíš ako cestu k sebavyjadreniu bez slov. Čo hovorí tvoj štýl obliekania o tebe? Ako by si svoj štýl charakterizovala?
Môj štýl je plný farieb, čiernu takmer vôbec nenosím, keďže je to pre mňa po osobných zážitkoch len farba smútku. Mojim obliekaním sa ľuďom snažím ukázať silu farieb, ktoré majú vplyv nielen na náš výzor, ale aj na našu psychiku a náladu. Vo všeobecnosti moje farebné crazy oblečenie a štýl asi vypovedajú o mojej hravej povahe, kreativite a životnom optimizme.
 
 
Ako veľmi sa riadiš módnymi trendmi?
Ako blogerka a milovníčka módy, ktorá v módnom priemysle aj pracuje, samozrejme ostro sledujem módne trendy a to, čo sa bude nosiť, viem už rok dopredu. V osobnom živote sa však trendmi inšpirujem tak stredne – nejdem z nich odpadnúť, no rada skúšam nové veci a pozmeňujem svoj štýl o nové svieže prvky. Naposledy som vyskúšala topy s volánmi, color blocking a trendové a pohodlné šľapky. Trendy však nakupujem v lacnejších módnych reťazcoch, keďže viem, že dané kúsky budúci rok pravdepodobne už zo skrine nevytiahnem.

Ktorý módny štýl, prípadne obdobie, máš najradšej a prečo?
Z každého rožku trošku – z istého módneho obdobia sa mi páči to, z iného tamto. Najviac srdcu blízky mi je však asi štýl 90.rokov nielen preto, že som sa vtedy narodila, ale v tomto období sa tiež v móde zrušili všetky pravidlá, stala sa uvoľnenejšou a všetko bolo dovolené. Aj módne trendy z tejto doby to dosvedčujú. Milujem nášivky, „mrkváče“ alebo logomániu na oblečení.

Aký je pre teba rok 2017 z hľadiska módy?
Posledný rok/dva sú v móde veľmi prevratné hlavne z hľadiska toho, že ľudia si začali uvedomovať hrozbu fast fashion a jej dopadu nielen na spoločnosť, ale hlavne na životné prostredie. Do popredia sa dostali značky, ktoré sú fér tak k svojim zamestnancom ako aj k životnému prostrediu a prírode. Dokonca aj väčšie módne reťazce začali na tento aspekt prihliadať a ja sa tomu veľmi teším.
 
Máš predstavu o veľkosti tvojho šatníka? Skús ho „odmerať“ (napr. na počty topánok, tričiek a pod. :) )
Och, keďže tento článok bude pravdepodobne čítať moja mamina a priateľ, tak o presných mierach šatníka sa diplomaticky vyjadrovať nebudem :). Je však veľký hlavne z toho dôvodu, že v ňom uchovávam svoje poklady – napríklad sukne po tete, blúzky po starkej alebo šaty, v ktorých sa vydávala moja mamina. Prosto veci, ktoré majú ducha a nesú v sebe veľa spomienok. Môj šatník je teda celkom dosť veľký, no je zložený hlavne z vecí, ktoré v sebe nesú nejaké posolstvo. V zime som si však počítala páry topánok a dostala som sa takmer k stovke. U mňa ako u blogera, ktorý väčšinu vecí dostane v rámci reklamy, to nie je až také prekvapivé. Veľa kúskov však dávam kamarátkam alebo na charitu.
 
K najväčším pokladom šatníka Lenky Madlenovej patrí krojový kabát po prastarkej. Tento kúsok má zhruba 60 rokov.
K najväčším pokladom šatníka Lenky Madlenovej patrí krojový kabát po prastarkej. Tento kúsok má zhruba 60 rokov.
 
Aké kúsky by si si vybrala z ponuky nášho katalógu?
Síce preferujem lacnejšie oblečenie, na doplnkoch sa však poriadne vybláznim a mám rada napríklad kvalitné kabelky. Práve tie dodajú aj jednoduchému outfitu šmrnc a posunú ho o level vyššie. Na Vengo.sk je veľký výber značkových kabeliek, obľubujem napríklad Love Moschino.
 

                                          
 
Krása
 
Pod slovíčkom „krása“ si predstavíš…
Krása je emócia. Je to pocit, ktorý daná osoba vyvolá pri kontakte v druhých ľuďoch. Nemusí to byť nič fyzické a vonkajšie. Krása vyviera zvnútra človeka. Určite ste aj vy už vo svojom živote stretli človeka, ktorý síce možno svojim zovňajškom nebol hodný titulky časopisu, no vďaka svojej charizme, inteligencii či iným nemateriálnym veciam ste si povedali, že je to krásny človek.

Máš svoj zaužívaný rituál/recept, ktorý ti pomáha udržiavať si krásu?
Áno. Je to radosť zo života, optimizmus a skvelá nálada. Darmo je žena krásna ako bábika, keď na nej úsmev vidíte len počas výpredajov a jej nálada je na bode mrazu. Každá žena je krásna, keď sa usmeje a je v dobrej nálade, ktorú šíri navôkol seba.

A čo stravovanie? Si zástankyňa diét, alebo ješ všetko s mierou?
Nemám rada sladké a ani mastné jedlá, a preto ma väčšina žien po tomto článku bude nenávidieť. Milujem ovocie a zeleninu a namiesto vyprážaného rezňa alebo torty si kedykoľvek dám radšej špenát, tofu , oriešky alebo poriadne dozreté exotické ovocie.

Ktorá potravina je pre teba absolútnou jednotkou?
Nakupovanie! Ale nie, srandujem. Jednotku nemám. Tak, ako sa mení môj štýl v obliekaní sa mení aj štýl v jedle a chute. Mení sa to aj podľa krajiny. V Mexiku som milovala dozreté mangá a papáju, vo Francúzsku zasa syry, v Chorvástku som figy jedla od rána do večera. V Česku zasa nepohrdnem dobrým českým pivkom a keď prídem domov na Slovensko, absolútnou jednotkou sú halušky od starkej alebo štrúdľa od maminky.


Cestovanie
 
Miluješ cestovanie. Prečo, čím ťa obohacuje?
Celý svoj život by som dala aj posledné drobné za cestovanie a nie za hmotné veci alebo nehnuteľnosti. Cestovanie otvára človeku oči a drží ho pri zemi. Zvyšuje jeho rozhľad, inteligenciu a je to neskutočná studnica životných skúseností. Keď raz budem mať dieťa, budem robiť všetko preto, aby čo najviac cestovalo. Človeku to podľa mňa dá oveľa viac ako tie múdrosti, čo nás učia v škole.

Aká je tvoja top destinácia a top zážitok z ciest? Vysnívala si si miesto, kam by si sa určite rada pozrela?
Vysnívané miesto nemám, každá krajina má svojim spôsobom isté čaro. Nejaký čas som však žila v Mexiku, kde som neskutočne veľa cestovala (jeden z naj zážitkov bola pre mňa návšteva podzemia pod pyramídou slúžiace ako hrobka, ktoré nebolo otvorené niekoľko tisíc rokov a my sme okrem prvých archeológov boli jediní, čo sme tam boli) a trávila som tam posledný semester univerzity. Síce je to nebezpečná krajina, no ukrýva v sebe mnoho krás a mám na ňu úžasné spomienky.
 
Posledný semester univerzitného štúdia strávila Lenka Madlenová v exotickom Mexiku.
 
Na ktoré miesta si sa dostala tento rok a kam sa ešte chystáš? Máš na cestovanie toľko času, koľko by si chcela?
Momentálne mi situácia nedovoľuje naplno cestovať a to ma trošku znepokojuje. Teda, každý týždeň cestujem medzi Slovenskom a Českom, ale to nie je cestovanie v pravom slova zmysle. Láka ma veľké množstvo krajín, na vymenovanie by nám tento článok nestačil. Pekne je však aj u nás na Slovensku! Napríklad také chatky vo Vlkolínci alebo v Čičmanoch sú neskutočné a plánujem pri nich odfotiť nejaké krásne módne fotky.

Cestuješ "naľahko" alebo s poriadnou porciou cestovných kufrov? Čo v tvojej batožine nikdy nesmie chýbať?
Keď niekam idem, balím sa vždy len deň predtým. Nepotrebujem toho veľa. Myslím, že takým ako ja sa hovorí elektronickí nomádi – je jedno, kam idem, ale musím mať so sebou počítač, mobil a moju zrkadlovku.

Vybrané Značky