• Nachádzate sa:
  • Blog
  • Foam Roller a podľa čoho ho vyberať

Foam Roller a podľa čoho ho vyberať

Penový masážny valec na urýchlenie regenerácie unavených svalov.
K športovaniu na profesionálnej aj hobby úrovni jednoznačne patrí kvalitná regenerácia. Metód ako na to existuje niekoľko a my by sme vám radi dali do pozornosti jednu z nich. Automasáž pomocou penového masážneho valca.

Foam roller alebo penový masážny valec je medzi profesionálnymi športovcami dobre známou pomôckou, ktorá im už roky pomáha pri regenerácii. V poslednej dobe ho však do svojej výbavy zaraďujú aj rekreační či amatérski bežci a cyklisti, používa sa však aj pri rôznych uvoľňovacích cvičeniach (yoga, pilates a pod.). Valec slúži na automasáž unavených a namáhaných šliach a svalov a blahodarne pôsobí na ich regeneráciu.

Zdravotne nezávadná forma masáže
Penové valce sa vyrábajú zo špeciálnej gumy a peny a ich povrch býva spravidla členitý, čo simuluje dotyky dlaní, prstov a končekov prstov pri masáži. Keďže sa tieto valce využívajú aj pri rehabilitácii a pracujú s nimi vyškolení fyzioterapeuti v klinickom prostredí, ich povrch musí byť zdravotne nezávadný. A taký aj je.

Princíp fungovania
Táto regeneračná pomôcka pracuje na princípe presne cielenej hĺbkovej stimulácie svalov a šliach, nie však kĺbov a kostí (to by, popravde, bolo nežiadúce). Cvičenie na valci môže byť v prvých momentoch relatívne nepríjemné aj keď ho vykonávate správne, avšak taká býva občas aj masáž, no nie? „Uzlíky“ vo svaloch treba nejak rozuzliť (v prípade svalov roztiahnuť) a to sa bez bolesti a istého pocitu nepohodlia nie vždy dá. Každopádne, bolesť by mala byť v norme.
 
Videopríklad, ako sa dá foam roller používať. O používaní penového valca sa určite poraďte so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom!

Farby označujú tvrdosť
Pestré sfarbenie masážnych valcov nie je náhodné. Označuje sa ním tvrdosť valčekov, ktorá je pri ich používaní rozhodujúca. Zdá sa, že unifikované farebné označenie tvrdosti pre všetkých výrobcov ešte nie je zavedené, preto sa na farbu ako spoľahlivý ukazovateľ tvrdosti nedá plošne spoliehať. Vo všeobecnosti sa ale valčeky vyrábajú v troch kategóriách tvrdosti.
Najmäkšie pri prvom používaní nespôsobujú takú bolesť ako valce iných farieb. Sú teda vhodné pre začiatočníkov a ľudí s menej vypracovanej muskulatúrou, ktorí chcú valec používať na cvičenie a občasnú, nie každodennú masáž.
Valce strednej tvrdosti sú použiteľné na cvičenia posilňujúce stred tela, ale aj na masáž. Najpevnejšie a najtvrdšie penové vlace sú vhodné pre skúsených užívateľov s pevným svalovým korzetom predovšetkým na pravidelnú automasáž.

Čo čakať od veľkosti?
Čo sa veľkosti týka, väčšina valcov má priemer 15cm. Rozdiel býva v ich dĺžke, pohybujúcej sa v rozmedzí 30 až 90cm. Dlhé penové valce sú vhodné najmä na masáž chrbtového svalstva. Tá sa dá vykonávať aj s krátkymi valčekmi, väčší pocit bezpečia a istoty by vám ale mali zaručiť skôr dlhé valce.
      

Pozrite a vyberte si z komletnej ponuky penových valcov na Vengo.sk

Vybrané Značky